Przejdź do głównej zawartości

Węgiel aktywny i inne złoża

Jednymi z najbardziej znanych urządzeń uzdatniających są kolumny filtrujące. Są to produkty, montowane przy wejściu instalacji kanalizacyjnej do domu, uzdatniające kompleksowo wodę we wszystkich rurach. Kolumny filtrujące wyposażone są w specjalną głowicę sterującą i pojemnik z solanką. Głowica sterująca, która działa najczęściej czasowo, o konkretnych godzinach przepłukuje złoże roztworem solanki. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Zloza-filtracyjne/83/. Filtry do wody, takie jak zmiękczacze, odżelaziacze czy odmanganiacze wymagają zastosowania różnych złóż.
  • Żywica kationitowa to kwaśny jonit, regenerowany NaCl, którego żywotność wynosi 15 lat. Atrybutem tego złoża jest jego atrakcyjna cena. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.
  • Crystal-Right oprócz tego, że usuwa twardość, wyłapuje również związki żelaza, manganu. Regeneruje się chlorkiem sodu. Wyróżniamy dwa rodzaje Cr 100 filtrujące amoniak i Cr 200, który lepiej zmiękcza wodę. Żywotność tego złoża to 10lat.
  • Polifosforan stosuje się zazwyczaj w filtrach mechanicznych. Działa on w ten sposób, że łączy się ze związkami wapnia i magnezu przez co efektywnie zmiękcza wodę, lecz zmienia jest własności chemiczne.
  • Klarsanit składa się z piasku kwarcowego i złoża dolomitowego. Posiada właściwości utleniające żelazo. Regeneracja odbywa się napowietrzoną wodą.
  • Defeman wymaga instalacji zbiornika hydroforowego za napowietrzeniem. W zbiorniku odbywa się początkowy proces utleniania żelaza. Oprócz żelaza eliminuje mangan. Złoże nie wymaga wymiany przez 5 lat.
  • Greensand eliminuje kompleksowo mangan, żelazo i siarkowodór. Regeneracja odbywa się nadmanganianem potasu bez konieczności napowietrzania. Związki trudno rozpuszczalne zostają w złożu.
  • Węgiel aktywny usuwa chlor, związki rakotwórcze, metale ciężkie, pestycydy i inne szkodliwe substancje. Poprawia stan organoleptyczny wody. Okresowo należy przepłukać wstecznie. Właściwości zachowuje do 3 lat.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Badanie wody z ujęcia na działce lub w ogrodzie

Praktycznie na każdej działce oraz niemal w każdym ogrodzie znajduje się ujęcie wodne. Chociaż wiele roślin z powodzeniem radzi sobie korzystając jedynie z wód opadowych, obecność tego typu instalacji wydaje się zwyczajnie niezbędna. Woda potrzebna jest na działkach i w ogrodach z bardzo wielu powodów, ponieważ służy do podlewania, mycia urządzeń czy rozcieńczania środków ochronnych oraz nawozów. Stosowana jest także w celach gospodarczych, dlatego jakość wody ma bardzo duże znacznie.

Filtry do wody

Zastanawiałeś się kiedyś jak polepszyć jakość wody w swoim domu? Nie tylko smak wody jest ważny, ale także jej właściwości chemiczne mogą wpływać na twoje zdowie. Doskonałym pomysłem jest wybór odpowiednich urządzeń filtrujących wodę. Do wyboru są filtry zmiękczające, odżelaziające, mechaniczne, odwrócone osmozy i wiele innych rodzajów. Na moim blogu doradzę, które produkty są warte uwagi, a nad czym nie powinniśmy się zastanawiać. Zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania wpisów.

Rodzaje filtrów

Tematyka uzdatniania wody jest dość złożona. Generalnie opis procesu filtracyjnego powinno się rozpocząć od opisania aspektów chemicznych i towarzyszącym im przemian. Mimo wszystko chcę to pominąć. Mam przyjemność opisać dość laickim językiem jak funkcjonują filtry do wody. W Europie dostępne są różne produkty uzdatniające. Pełna oferta na stronie producenta pod adresem http://www.krainawody.pl/ . Mechanikę działania opierają o konkretne wkłady lub złoża, których zadaniem jest oczyszczenie wody z danych związków.