Przejdź do głównej zawartości

Co wykorzystujemy do odmanganiania wody?
Złoża stosowane od odmanganiania wody są bardzo różnorodne. Najbardziej znane to złoże AG, które jest granulowanym materiałem filtracyjnym, a co najważniejsze ma dużą porowatość i jest pochodzenia naturalnego. Jego zaletą jest stosunkowo mały spadek ciśnienia podczas filtracji.
Równie chętnie wykorzystywany jest tak zwany zielony piasek, czyli złoże Greensand. Jego działanie jest proste: przez filtr przepływa woda, a rozpuszczony mangan zostaje wytrącony. Kiedy gromadzi się mangan w wodzie, a także jego resztki najlepiej przeprowadzać płukanie zwrotne regularnie, co może pomóc w utrzymaniu czystości filtra. Innymi sposobem na odmanganianie wody jest wymiana jonowa. Polega ona na zredukowaniu ilości manganu w wodzie poprzez zmiękczacz wody, zastosowany w naszym domu.
To zdecydowanie prosty sposób, ale wymaga od nas posiadania stacji uzdatniania wody. Zdecydowanie najmniej popularne odmanganiacze wody w Polsce to te polifosforananowe. Chociaż są względnie tanie, to jednak producenci rzadko wykorzystują tę metodę. Być może jest to spowodowane tym, że te substancje nie są zbyt stabilne przy wysokich temperaturach, więc mogą one uwalniać mangan na przykład w grzejnikach. Jeśli jednak woda będzie uzdatniana już po podgrzaniu to nie ma z tym najmniejszego problemu. Wybór zależy od indywidualnych upodobań, ale także od odczynu wody, jaką posiadamy w domu. Warto przed zakupem przekazać jej próbkę do badania i określenia odczynu, w celu dostosowania urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb.
Więcej informacji na stronie: http://www.odzelaziacze.info/usuwanie-manganu/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pozbądź się kamienia w czajnku- raz na zawsze

Twarda woda. To właśnie ona jest głównym winowajcą nie tylko kamienia w czajniku ale również osadów na armaturze łazienkowej czy nawet problemów z wysuszoną skórą i wypadającymi włosami. I nie pozbędziemy się jej prostymi domowymi, sposobami czy też używaniem różnego rodzaju środków chemicznych

Badanie wody z ujęcia na działce lub w ogrodzie

Praktycznie na każdej działce oraz niemal w każdym ogrodzie znajduje się ujęcie wodne. Chociaż wiele roślin z powodzeniem radzi sobie korzystając jedynie z wód opadowych, obecność tego typu instalacji wydaje się zwyczajnie niezbędna. Woda potrzebna jest na działkach i w ogrodach z bardzo wielu powodów, ponieważ służy do podlewania, mycia urządzeń czy rozcieńczania środków ochronnych oraz nawozów. Stosowana jest także w celach gospodarczych, dlatego jakość wody ma bardzo duże znacznie.