Przejdź do głównej zawartości

Co wykorzystujemy do odmanganiania wody?
Złoża stosowane od odmanganiania wody są bardzo różnorodne. Najbardziej znane to złoże AG, które jest granulowanym materiałem filtracyjnym, a co najważniejsze ma dużą porowatość i jest pochodzenia naturalnego. Jego zaletą jest stosunkowo mały spadek ciśnienia podczas filtracji.
Równie chętnie wykorzystywany jest tak zwany zielony piasek, czyli złoże Greensand. Jego działanie jest proste: przez filtr przepływa woda, a rozpuszczony mangan zostaje wytrącony. Kiedy gromadzi się mangan w wodzie, a także jego resztki najlepiej przeprowadzać płukanie zwrotne regularnie, co może pomóc w utrzymaniu czystości filtra. Innymi sposobem na odmanganianie wody jest wymiana jonowa. Polega ona na zredukowaniu ilości manganu w wodzie poprzez zmiękczacz wody, zastosowany w naszym domu.
To zdecydowanie prosty sposób, ale wymaga od nas posiadania stacji uzdatniania wody. Zdecydowanie najmniej popularne odmanganiacze wody w Polsce to te polifosforananowe. Chociaż są względnie tanie, to jednak producenci rzadko wykorzystują tę metodę. Być może jest to spowodowane tym, że te substancje nie są zbyt stabilne przy wysokich temperaturach, więc mogą one uwalniać mangan na przykład w grzejnikach. Jeśli jednak woda będzie uzdatniana już po podgrzaniu to nie ma z tym najmniejszego problemu. Wybór zależy od indywidualnych upodobań, ale także od odczynu wody, jaką posiadamy w domu. Warto przed zakupem przekazać jej próbkę do badania i określenia odczynu, w celu dostosowania urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb.
Więcej informacji na stronie: http://www.odzelaziacze.info/usuwanie-manganu/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Filtry do wody

Zastanawiałeś się kiedyś jak polepszyć jakość wody w swoim domu? Nie tylko smak wody jest ważny, ale także jej właściwości chemiczne mogą wpływać na twoje zdowie. Doskonałym pomysłem jest wybór odpowiednich urządzeń filtrujących wodę. Do wyboru są filtry zmiękczające, odżelaziające, mechaniczne, odwrócone osmozy i wiele innych rodzajów.

Na moim blogu doradzę, które produkty są warte uwagi, a nad czym nie powinniśmy się zastanawiać. Zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania wpisów.

Węgiel aktywny i inne złoża

Jednymi z najbardziej znanych urządzeń uzdatniających są kolumny filtrujące. Są to produkty, montowane przy wejściu instalacji kanalizacyjnej do domu, uzdatniające kompleksowo wodę we wszystkich rurach. Kolumny filtrujące wyposażone są w specjalną głowicę sterującą i pojemnik z solanką. Głowica sterująca, która działa najczęściej czasowo, o konkretnych godzinach przepłukuje złoże roztworem solanki. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Zloza-filtracyjne/83/. Filtry do wody, takie jak zmiękczacze, odżelaziacze czy odmanganiacze wymagają zastosowania różnych złóż.

Badanie wody z ujęcia na działce lub w ogrodzie

Praktycznie na każdej działce oraz niemal w każdym ogrodzie znajduje się ujęcie wodne. Chociaż wiele roślin z powodzeniem radzi sobie korzystając jedynie z wód opadowych, obecność tego typu instalacji wydaje się zwyczajnie niezbędna. Woda potrzebna jest na działkach i w ogrodach z bardzo wielu powodów, ponieważ służy do podlewania, mycia urządzeń czy rozcieńczania środków ochronnych oraz nawozów. Stosowana jest także w celach gospodarczych, dlatego jakość wody ma bardzo duże znacznie.